TRYB JASNY/CIEMNY

Osoba toksyczna czyli właściwie jaka?


Ostatnio wyraz "toksyczny" stał się bardzo modny. Niektórzy używają go przy każdej okazji i nazywają tak swoich przeciwników albo osoby mające inne zdanie. Nie jest to właściwe.

Kim jest toksyk?


Pojęcie "osoba toksyczna" jest bardzo szerokie. Najprościej: toksyk to osoba, która manipuluje innymi i/lub używa wobec nich przemocy. Nie tylko fizycznej ale także psychicznej, ekonomicznej itp. 

8 zachowań, po których rozpoznasz osoby toksyczne


1. Wzbudzają poczucie winy i próbują kontrolować innych. Wykorzystują ich słabe strony, kompleksy, używają przemocy, aby osiągnąć swój cel.

2. Nie przyjmują czyjegoś "nie" i nie respektują stawianych im granic. Wykorzystują innych.

3. Stawiają siebie w roli ofiary. Zawsze im przytrafia się coś złego i nigdy to nie jest ich wina tylko innych. Są ciągle oszukiwani, mają wokół siebie "głupich ludzi" przez których cierpią. Szef ciągle się ich czepia bez powodu, a lekarz nie dał L4 pomimo "złego samopoczucia".

4. Stosują szantaż emocjonalny, aby ktoś zrobił to co chcą. Czasami nawet udają złe samopoczucie np zawał serca.

5. Są najlepsi, najwspanialsi i najważniejsi (to ich zdanie). Nie interesuje ich co u Ciebie, jak Ty się czujesz. Ciągle mówią tylko o sobie, przejmują kontrolę nad rozmową, zmieniają temat, gdy chcesz powiedzieć coś co im nie pasuje.

6. Ciągle słyszysz "to nie moja wina", "to wszystko przez ciebie", "sprowokowałaś mnie" itp.

7. Wręcz uwielbiają mówić o sobie, o tym jak im źle na tym świecie, jak bardzo są chorzy. Zamęczają innych. Możesz czuć się wykończony po takiej "rozmowie".

8. Jeśli nie będziesz się z nimi zgadzał, powiesz swoje zdanie, albo ich skrytykujesz to staniesz się wrogiem.

Wybrane dla Ciebie