TRYB JASNY/CIEMNY

Bretarianizm - czy człowiek może przeżyć odżywiając się wyłącznie kosmiczną energią?


Bretarianizm jest filozofią mówiącą o tym, że jedzenie i picie nie jest człowiekowi potrzebne. Jest tylko nawykiem, którego trzeba się oduczyć, aby być całkowicie wolnym. Życiodajną energię można z powodzeniem czerpać z powietrza i... z kosmosu. Ile w tym prawdy? Sprawdzimy w poniższym artykule.

UWAGA!

Opisywany sposób żywienia jest szkodliwy dla zdrowia i nie jest zgodny z medycyną opartą na dowodach naukowych. Zastosowanie się do niego może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia!

Bretarianizm - co to jest?


Bretarianizm to pewna odmiana stylu życia polegająca na nie spożywaniu posiłków ani nie piciu żadnych napojów (nawet wody). Tak, osoby żyjące w ten sposób nie jedzą ani nie piją. Odżywiają się powietrzem oraz energią pochodzącą z kosmosu. Mało tego! Bretarianie potrafią żyć i świetnie się czuć śpiąc jedynie dwie godziny na dobę.

Według adeptów tego ruchu całkowita rezygnacja ze spożywania posiłków przynosi dużo "korzyści":

  • oszczędność czasu - odpada stanie w kuchni i gotowanie.
  • oszczędność przestrzeni - sprzęty takie jak lodówka, kuchenka, naczynia itp nie są wtedy potrzebne i nie zajmują miejsca w domu.
  • redukacja kosztów - nie wydajemy pieniędzy na produkty spożywcze.
  • większa ilość energii.
  • lepsze samopoczucie.
  • mniejsza ilość snu.
  • rzadsze wypróżnianie się. 
  • rozwój świadomości, znalezienie własnej drogi życiowej.
  • uwolnienie się od "nałogu" jakim według bretarian jest jedzenie.

W jaki sposób zostać bretarianem?


Jak się okazuje "rzucenie jedzenia" nie jest takie proste. Może to zająć nawet kilka lat. Członkowie tego ruchu mówią, że aby to zrobić trzeba być w pełni świadomym. Polecane jest stopniowe odstawianie jedzenia poprzez początkowo przejście na wegetarianim, a następnie weganim. Na końcu należy tylko pić wyłącznie płyny, które z biegiem czasu również zostają wyeliminowane. W osiągnięciu zdolności niejedzenia pomagają także ćwiczenia oparte na jodze oraz medytacja. Warto podkreślić, że niektórzy bretarianie stosują tak zwaną "dietę praniczną" czyli raz na jakiś czas spożywają np warzywo lub owoc. Jednak robią to wyłącznie w celach towarzyskich, a nie z powodu odczuwania głodu.


Czy bretarianizm jest bezpieczny?


Nie ma żadnych dowodów naukowych, aby bretarianizm był w jakikolwiek sposób korzystny dla naszego zdrowia. Odstawienie jedzenia i picia może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i w konsekwencji do śmierci. Warto wspomnieć, że dzięki jedzeniu funkcjonujemy prawidłowo: mamy siłę do wypełniania swoich codziennych obowiązków, a w naszym organizmie toczą się procesy dzięki, którym zachowana jest jego równowaga wewnętrzna. Bez pożywienia nie będziemy w stanie  cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dlatego nie polecam przechodzenia na bretarianizm.

Wybrane dla Ciebie