TRYB JASNY/CIEMNY

Wapno na alergię - pomaga czy nie?Kto z Was chociaż raz w życiu stosował wapno w przypadku pojawienia się objawów alergii takich jak np wysypka? Przez lata żyliśmy w przekonaniu, że wapń świetnie działa na te dolegliwości. A jak jest naprawdę? Odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.

Wapno na uczulenie - co to jest?


Wapń to jeden ze składników mineralnych znajdujących się w naszym organizmie. Jest głównym budulcem kości, a ponadto pełni szereg innych funkcji. Są to m.in:

  • udział w procesie krzepnięcia krwi,
  • uczestnictwo w wymianie komórkowej,
  • uczestnictwo w procesie skurczu mięśni,
  • utrzymywanie równowagi wodno-elktrolitowej.

Jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (i nie tylko).

Czy wapno pomaga w przypadku objawów alergii?


Według badania przeprowadzonego w 2017 roku przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wapno w leczeniu alergii ma taką samą skutczność jak placebo. Inaczej mówiąc: nie działa. Ponadto okazuje się, że związki wapnia mogą osłabiać reakcje leków przeciwhistaminowych (antyalergicznych). Więc stosując ten stary i znany sposób możemy sobie niechcący zaszkodzić.

Opisane przeze mnie wyniki przeczą badaniu, które zostało zrobione na przełomie lat 80 i 90 XX w. Wykazało ono, że preparaty z wapniem były aż o 30% skuteczniejsze od placebo. Skąd takie rozbieżności? Trudno stwierdzić jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że badanie z ubiegłego stulecia zostało źle przeprowadzone.


Mit o skuteczności wapnia w leczeniu alergii żyje nie tylko w Polsce.


Co ciekawe mit o tym, że wapno jest skuteczne na uczulenie jest obecny nie tylko w naszym kraju. Jak się okazuje taką kuracje antyalergiczną przeprowadzają też Węgrzy, Czesi, Ukraińcy, Bułgarzy oraz Rumuni. W pozostałej części Europy i świata nie leczy się alergii wapnem.

Wybrane dla Ciebie