TRYB JASNY/CIEMNY

Piwo na nerki - czy jest skuteczne?Czy ktoś z Was mając kamienie lub piasek w nerkach usłyszał chociaż raz "wypij piwo, na pewno ci pomoże"? Przekonanie o tym, że piwo rozpuszcza kamienie w nerkach jest znane w naszym kraju od dawna. Jednak czy to prawda? Przekonajmy się. Wszystko opisuje w poniższym artykule. Zapraszam do czytania!

Piwo na nerki - czy naprawdę pomaga?


Niestety nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że piwo pomaga rozpuszczać kamienie i piasek w nerkach. Mit o tych właściwościach produktu browaru wziął się stąd, że ma on działanie diuretyczne czyli inaczej mówiąc moczopędne. Niewątpliwie jest to jakaś zaleta jednak nie należy zapominać, że piwo może być uzależniejące i nefrotoksyczne.

Picie piwa (a także innego alkoholu) szkodzi nerkom!


Jak wiemy jednym z zadań nerek w naszym organizmie jest filtrowanie krwi oraz usuwanie zanieczyszczeń. Regularne picie piwa (zwłaszcza w dużych ilościach) może sprawić, że nerki przestaną sobie z tym radzić i nastąpi spadek ich czynności. Powoduje to tak zwaną ostrą niewydolność nerek.
Kolejnym problemem osób pijących alkohol jest nadciśnienie tętnicze. Podwyższone ciśnienie krwi również źle działa na nerki. Ostatnią ważną rzeczą jest to, że alkohol (w tym piwo) jest bardzo kaloryczny. Jak powszechnie wiadomo duża ilość kilokalorii powoduje nadwagę i otyłość. Te dwie choroby również nie sprzyjają dobrej kondycji nerek.

Pamiętajmy, że jest mnóstwo innych napojów, które działają moczopędnie i wspierają prawidłową pracę nerek. Ale o tym napiszę w kolejnym artykule.


Jeśli potrzebujsz pomocy dietetyka, to zapraszam na konsultacje telefoniczną lub online. Aby umówić dogodny i szybki termin napisz: przystanzdrowegozycia@gmail.com
Do usłyszenia!

Wybrane dla Ciebie