TRYB JASNY/CIEMNY

Pieprzyca siewna czyli popularna rzeżucha. Jakie są jej właściwości zdrowotne?


Zazwyczaj przypominamy sobie o niej wiosną, w okolicach Wielkanocy. Ta roślina jest wtedy piękną ozdobą świątecznego stołu. Jednak mało kto wie, że popularna rzeżucha ma kilka właściwości zdrowotnych. Z pewnością dzięki temu artykułowi poznacie ją na nowo.

Pieprzyca siewna i rzeżucha to dwie różne rośliny.


Na początku muszę wyjaśnić jedną kwestie. Na opisywaną przeze mnie w tym artykule pieprzyce siewną mówimy potocznie rzeżucha. Jednak ta nazwa jest w tym przypadku myląca. Otóż rzeżucha jest zupełnie inną rośliną. Mało tego. Wyróżniamy ponad 200 jej rodzajów. Jesteście zaskoczeni?

Pieprzyca siewna - co to za roślina i skąd pochodzi?


Pieprzyca siewna (Lepidium sativum) pochodzi z Azji, ale można ją także spotkać w Etiopii i Egipcie. Jest to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych. Dosyć blisko spokrewniona z rukwią wodną oraz gorczycą. Obecnie jest uprawiana na calym świecie jednak najbardziej jest znana w strefach umiarkowanego klimatu. Może osiągnąć nawet 60 cm wysokości, a okres jej kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec.

Pieprzyca siewna - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne.


Pieprzyca posiada bardzo wiele substancji odżywczych takich jak: żelazo, magnez, wapń, jod, mangan, fosfor i potas. Jest również bagata w witaminy: A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), C, E, K oraz olejki lotne, cukry i białko.

Roślina ta wykazuje m.in działanie moczopędne. Może być pomocna w przeciwdziałaniu zaparciom i niestrawnościom. Jej właściowści sprawiają, że wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu oraz świetnie sprawdza się w stanach zapalnych skóry.


Oprócz powyższych właściwości pieprzyca może być pomocna w:

  • zaburzeniach krzepnięcia krwi,
  • reumatyzmie i osteoporozie,
  • obniżeniu ciśnienia tętniczego,
  • likwidacji obrzęków,
  • zapobieganiu takim chorobom jak cukrzyca i miażdżyca.

Jak widać pieprzyca siewna czyli powszechnie mówiąc rzeżucha jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych. Warto więc włączyć ją do naszego codziennego jadłospisu. Jak wiadomo prawidłowa dieta, aktywność fizyczna oraz regularna profilaktyka pozwalają nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.

Wybrane dla Ciebie