TRYB JASNY/CIEMNY

Pomagasz innym? Pamiętaj o sobie! 5 obszarów, o które należy zadbać


Jestem bardzo wzruszona tym, że Polacy się zjednoczyli i wspólnie pomagamy Ukrainie w tym trudnym czasie. Jednak pamiętaj, że ta pomoc nie jest tylko chwilowa. Będzie potrzebna jeszcze przez długi czas, a wypalony, sfrustrowany i zmęczony ratownik może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego, aby skutecznie pomagać innym należy pamiętać o sobie i o tym żeby zadbać o swoje zasoby.

Co możesz zrobić dla siebie?


Poniżej wymieniam kilka obszarów, o które należy zadbać, aby samemu dobrze się czuć. Te wskazówki są ważne nie tylko w czasie wojny w Ukrainie, ale także na codzień, gdy w jakikolwiek sposób zetkniemy się z sytuacją kryzysową bądź pomagamy osobom, które znajdują się w takiej sytuacji.

Pamiętaj o właściwym odżywianiu.


Być może to co teraz napiszę uznasz za banał, ale z doświadczenia wiem, że w ferworze pomagania zapominamy o właściwym odżywianiu. Często jemy szybko i to co wpadnie nam w ręce byleby tylko się zapchać i mieć spokój na kilka godzin. To z pewnością nie jest właściwa droga. Nasz organizm potrzebuje dobrego paliwa energetycznego. Dlatego w czasie kryzysu w sposób szczególny należy zwracać uwagę na to co jemy. Nie należy zapominać także o regularnym piciu płynów (najlepiej wody).

Wysypiaj się


Nie ma co ukrywać. Niewyspani niczego nie zdziałamy. Dlatego należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie co najmniej 7-8h na dobę nieprzerwanego snu. Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem bądź w nocy często się wybudzasz zadbaj o higienę snu. W ostateczności warto sięgnąć po ziołowe tabletki uspokajające bądź wybrać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania może zapisać silniejszy środek nasenny.

Rób to co lubisz


Na czas niesienia pomocy nie porzucaj swojego hobby. Jeśli wcześniej po pracy czytałeś książki, chodziłeś na spacery z psem bądź ćwiczyłeś to rób to nadal. Zadbaj też oto, aby przynajmniej jeden dzień w tygodniu mieć całkowicie dla siebie i odpocząć od pomagania. Nasz organizm bardzo potrzebuje takiego resetu.

Pozwól sobie na przeżywanie emocji


Nie ma złych emocji. Niektóre z nich są trudne, ale wbrew pozorom bardzo potrzebne. Nie należy ich chować w głąb siebie. Trzeba pozwolić im wypłynąć na wierzch. Masz prawo być smutnym, masz prawo płakać bądź przeżywać złość. To normalne stany w obliczu problemów, z którymi musimy się zmierzyć. Nie musisz być silny...

Proś o pomoc


Wojna w Ukrainie to bez wątpienia okropna tragedia, która wpływa na nas wszystkich. Dlatego pomagający i wolontariusze również potrzebują wsparcia. Ważna jest rozmowa z zaufaną osobą, ale jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy to bez wahania udaj się do psychologa lub psychiatry. To nie jest żaden wstyd tylko jeden z elementów bycia dobrym dla siebie.


W tym artykule wpisałam podstawowe sposoby dbania o siebie w czasie kryzysu. Wierzę jednak, że takie "przypominajki" również są potrzebne, ponieważ często zapominamy o sobie i zaspokajaniu swoich potrzeb. Bez dbania o wymienione wyżej rzeczy możesz doprowadzić do zmęczenia organizmu i w konsekwencji do różnych chorób.

Wybrane dla Ciebie