TRYB JASNY/CIEMNY

Amantadyna nie leczy COVID-19. Są wyniki badań.


Według pierwszych wyników badań klinicznych przeprowadzonych na hospitalizowanych pacjentach amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu 
COVID-19. Nie wykazano żadnych różnic pomiędzy nią a placebo.


Ministerstwo Zdrowia podało pierwsze wyniki.


Wczoraj (11.02.2022) podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia zostały przedstawione wyniki badań klinicznych, które jasno dowiodły, że amantadyna nie działa na pacjentów leczonych w warunkach szpitalnych.


Jak przebiegało badanie kliniczne?


Badania zostały przeprowadzone pod przewodnictwem prof Adama Barczyka, w dwóch zespołach badawczych:

  1. Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie pod kierunkiem prof. Konrada Rejdaka.
  2. Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Adama Barczyka.

W badaniach wzięło udział 149 chorych na COVID-19. 78 osób otrzymało amantadynę, a 71 placebo.Amantadyna nie leczy COVID-19!


Przedstawione wyniki pokazały, że nie ma żadnych różnic pomiędzy pacjentami leczonymi amantadyną, a przyjmującymi placebo. W związku z tym prof Adam Barczyk zwrócił się do Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie dalszej rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

"Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu" - podkreślił Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Prezes zaznaczył także, że wkrótce zostaną przedstawione wyniki badania stosowania amantadyny wśród pacjentów ambulatoryjnych (leczonych w przychodniach).


Rzecznik Praw Pacjenta wydał zakaz stosowania amantadyny podczas leczenia COVID.


Co ważne obecny na konferencji Rzecznik Praw Pacjenta wyraźnie podkreślił, że nie ma dowodów naukowych na to, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19. Jej stosowanie nie jest opisane w żadnych rekomendacjach zarówno polskich jak i zagranicznych.
Dlatego też RPP wydał decyzję, w której uznał, że przychodnia Optima z Przemyśla, która stosuje amantadynę u chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Decyzja ta obejmuje także zakaz stosowania tego leku w farmakoterapii COVID do czasu, aż jego skuteczność zostanie potwierdzona rzetelnymi badaniami.


Rzecznik zwraca także uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię, która może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia pacjentów:


"Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta w postaci złudnego przekonania o tym, że amantadyna może leczyć" - mówił RPP.


Amantadyna - wskazania do stosowania.


Amantadyna jest lekiem stosowanym w chorobie Parkinsona oraz w zespołach parkinsonowskich takich jak: sztywność, drżenie, hipokinezja i akinezja. Ma również zastosowanie w zwalczaniu wirusa grypy typu A oraz zaburzeń czuwania i stanu świadomości o różnej etiologii w warunkach szpitalnych.Źródła:

1. Wyniki badań klinicznych skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19: 

2. Stosowanie amantadyny u pacjentów chorych na Covid 19 narusza zbiorowe prawa pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną: 

Wybrane dla Ciebie