TRYB JASNY/CIEMNY

Stosowanie dożylnych wlewów witaminowych bez wskazań medycznych jest niezgodne z prawem.Rzecznik praw pacjenta stwierdział zbiorowe naruszenie praw pacjentów, poprzez stosowanie metod leczniczych, które nie mają udowodnionej skuteczności. Chodzi o podawanie dożylnych wlewów witaminowych bez przeprowadzenia badań, które potwierdziłyby potrzebę uzupełnienia witamin i minerałów właśnie w taki sposób.

Jak zaznacza RPP:

Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Rzecznik Praw Pacjenta wydając taką decyzje opierał się na opiniach konsultantów z zakresu farmakologii klinicznej i chorób wewnętrznych. Według tych specjalistów stosowanie dożylnych wlewów witaminowych jest wskazane tylko w przypadku ciężkich niedoborów bądź wtedy kiedy podanie doustne jest utrudnione, przeciwwskazane lub całkowicie niemożliwe.

Rzecznik przypomniał również, że taki sposób podawania witamin i minerałów może być niebezpieczny. Sczególnie ordynowanie dużych dawek witaminy C może zaszkodzić m.in. pacjentom z cukrzycą i niedokrwistością syderoblastyczną. Jak wiadomo witamina C zwiększa wchłanianie żelaza co może prowadzić do jego przedawkowania.
Ponadto nie wolno zapominać o tym, że mogą wystąpić interakcje z innymi lekami np. kwasem acetylosalicylowym czy fenytoiną.

Co ciekawe RPP nakazał podmiotom leczniczym zaprzestanie stosowania takich praktyk pod groźbą kary pieniężnej w wysokości do 500 tys zł.
Zaznaczył także, że stosowanie produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi jest dopuszczalne jeżeli skuteczność danej metody została potwierdzona wiarygodnymi danymi.


Źródło:
https://www.gov.pl/web/rpp/nieuzasadnione-stosowanie-wlewow-witaminowych-narusza-prawa-pacjenta

Wybrane dla Ciebie