TRYB JASNY/CIEMNY

Leki są nielegalnie sprzedawane na bazarach. To bardzo niebezpieczne!


Na niektórych bazarach i targowiskach w dalszym ciągu można spotkać stoiska pełne leków oraz suplementów diety. Są sprzedawane razem, w kartonach. Można sobie samodzielnie te leki przebierać i wybierać niczym ciuchy w lumpeksie. Taki proceder jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia!
O tym jak się zachować, gdy widzicie taką sprzedaż oraz dlaczego nie warto kupować leków poza apteką przeczytacie w tym artykule.


Sprzedaż podejrzanych produktów leczniczych ma się całkiem dobrze.


Sprzedaż leków poza legalnym obrotem czyli głównie poza aptekami oraz punktami aptecznymi jest niebezpieczna. Niestety w naszym kraju jest ciągle popularna. Leki są sprzedawane w Internecie przez osoby prywatne, bo przecież zostały w domu po zakończeniu farmakoterapii i po co mają się marnować. Pudełka pełne lekarstw można też spotkać na bazarach. I to nie na wiejskich targowiskach. Poniższe zdjęcie zostało zrobione na targu w Warszawie!


Gdzie zgłosić nielegalną sprzedaż leków?


Chociaż sprzedaż leków na bazarze jest nielegalna w praktyce często nie wiadomo gdzie można to zgłosić. Główny Inspektor Farmaceutyczny tłumaczy, że nadzór nad sprzedażą środków lecznicych poza legalnym łańcuchem dostaw nie leży w ich kompetencji. Należy więc złożyć zawiadomienie na policje. Najlepiej od razu, gdy widzicie taką sytuację sięgnąć po telefon i po prostu zadzwonić. Znacznie ułatwi to złapanie osób odpowiedzialnych za ten proceder.

Nie kupujcie leków poza apteką!


Kupując leki na bazarze właściwie nic o nich nie wiecie. Nie macie pewności w jakich warunkach są przechowywane, czy nie są sfałszowane. Bardzo często tym lekom skończył się termin ważności i są przeznaczone do utylizacji.

W aptece przestrzega się szeregu obostrzeń m.in: obowiązku sprawdzania temperatury i poziomu wilgotności pomieszczeń, w których produkty lecznicze są przechowywane. Na targowisku raczej nikt na to nie patrzy co doskonale widać na wcześniejszym zdjęciu. W przeciwieństwie do aptek, gdzie leki muszą być odpowiednio ułożone na stoiskach bazarowych wszystko jest po prostu wymieszane i to klient sobie wyszukuje i kupuje co mu się podoba bez żadnej kontroli.

Ja wiem, że niektóre leki są drogie. Ale kupowanie ich taniej z niewiadomych źródeł może przynieść więcej szkody niż pożytku. W takiej sytuacji lepiej porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą o możliwości zamiany danego preparatu na inny, który jest tańszy. Można też sprawdzić czy dany lek jest na liście refundowanej i czy przy waszej chorobie należy się na niego refundacja.

Wybrane dla Ciebie