TRYB JASNY/CIEMNY

Szczepienie p/COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat? Europejska Agencja Leków podjęła decyzjeW czwartek 25.11.2021 Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała szczepionkę opracowaną przez Pfizer/BioNTech do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat. Teraz EMA prześle swoje zalecenia do Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzje.


EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę p/COVIDー19 dla dzieci w wieku 5-11 l. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby.
~Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Do tej pory szczepionka Comirnaty była stosowana u osób dorosłych oraz dzieci od lat 12. Jak podaje EMA dzieciom w wieku 5-11 lat będzie wstrzykiwana mniejsza ilość produktu (10 µg zamiast 30 µg), w dwóch dawkach w odstępie 3 tygodni.


Nie odnotowano ciężkich działań niepożądanych


Podczas badań przeprowadzonych w podanej grupie wiekowej wykazano, że najczęstrze działania niepożądane były takie same jak u dzieci w wieku 12 lat i starszych. Obejmowały one: zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie, obrzęk oraz ból w miejscu wstrzyknięcia, a także ból mięśni i dreszcze.
Miały one charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Ciężkich działań niepożądanych w grupie wiekowej 5-11 lat nie odnotowano.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat już w grudniu.


Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w nszym kraju szczepienia p/COVID-19 dla dzieci wieku 5-11 lat ruszą w grudniu.

 

Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej - powiedział rzecznik MZ.

Wybrane dla Ciebie