TRYB JASNY/CIEMNY

Jak radzić sobie z bólem bez leków?


Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu "ból jest to subiektywne, przykre oraz negatywne wrażenie zmysłowo-emocjonalne powstające pod wpływem bodźców, które uszkodziły bądź zagrażają uszkodzeniu tkanki”. Gdy odczuwamy ból, to oznacza, że organizm daje sygnał, że dzieje się coś złego i należy zareagować. Niestety bardzo często naszą jedyną reakcją jest wzięcie tabletki przeciwbólowej, co sprawia, że zagłuszamy ból, ale nie odkrywamy jego przyczyny i nie leczymy jej. Może zanim weźmiemy coś przeciwbólowego warto wsłuchać się w swoje ciało?

Najpierw lekarz


Chciałabym na początku wyjaśnić, że w pierwszej kolejności z bólem (szczególnie, gdy zdarza się już któryś raz z kolei lub jest bardzo silny) należy udać się do lekarza. Przeprowadzi on diagnostykę i po jej zakończeniu wdroży odpowiednie leczenie. Co ważne leki przeciwbólowe (także te bez recepty) są szkodliwe dla naszego organizmu. Mogą po nich występować bóle żołądka, uszkodzenie wątroby i trzustki oraz kilka jeszcze innych powikłań. Na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z bólem bez leków. To właśnie o nich będzie ten artykuł. Przedstawię kilka technik, które sprawdziły się u mnie podczas ataków bólowych.

Odpoczynek


W dzisiejszym świecie często pędzimy, jesteśmy zapracowani i zestresowani, nie mamy czasu, aby się zrelaksować. Gdy wystąpi ból warto zatrzymać się, wziąć kilka głębokich oddechów, położyć się i przespać chociaż chwilę lub po prostu odpocząć. Często ból jest bowiem oznaką stresu i braku snu. Szczególnie dotyczy to bólów głowy.

Masaż


Jest to zabieg należący do gałęzi fizjoterapii. Za pomocą odpowiednich ruchów wykonywanych przez masażystę na tkanki wywierany jest ucisk, co prowadzi do ich sprężystego odkształcania się. Dzięki temu istnieje możliwość redukcji bólu oraz poprawy sprawności danej części ciała. W zależności od typu masażu może on mieć także działanie relaksacyjne, wspomagać odchudzanie lub wpływać na poprawę wyglądu skóry.

Aktywność fizyczna


Ruch także ma bardzo duże znaczenie w leczeniu przeciwbólowym np. mi podczas bólu głowy pomaga wyjście do lasu, pooddychanie świeżym powietrzem. Pomocny może być także nordic walking lub basan (szczególnie podczas bólu stawów i kręgosłupa). Lekkie ćwiczenia np. rozciąganie, gimnastyka lub zwyczajny spacer może sprawić, że ból się zmniejszy lub zniknie całkowicie Już 30 minut umiarkowanego ruchu dziennie przynosi świetne efekty.

Zioła


Są znane od wieków i stosowane przez nasze babcie. Warto im zaufać, gdyż wiele leków jest wykonywanych właśnie na bazie ziół.

Niektóre zioła mają także właściwości przeciwbólowe. Oto kilka przykładów:

  • Waleriana - działa rozkurczowo na naczynia krwionośne dzięki temu może być pomocna w zwalczaniu migreny i bóli miesiączkowych.
  • Goździki - zmniejszają stany zapalne jamy ustnej, niwelują bóle głowy i zębów, są pomocne podczas problemów z zatokami i w chorobach dróg oddechowych.
  • Cynamon - ta popularna przyprawa łagodzi bóle reumatyczne oraz stany zapalne dziąseł i zębów.
  • Przeciwbólowo działają także mięta, pokrzywa, rumianek oraz imbir.

 

Jednak jeśli opisane wyżej sposoby nie działają, ból się powtarza lub jest bardzo silny należy zgłosić się do lekarza lub nawet do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego / Szpitalnej Izby Przyjęć.
Piszę o tym po raz kolejny, ponieważ każdy rodzaj bólu należy skonsultować ze specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie, a opisane sposoby mają działanie doraźne.Artykuł został opublikowany w Magazynie "JOGA" nr 4/2020, str 56-57, pt: "Boli? To co robimy?" tekst: Katarzyna Boczar

Wybrane dla Ciebie