TRYB JASNY/CIEMNY

Żywienie dziecka z biegunką


Co to jest biegunka?


Biegunka - jest, to stan w którym dziecko oddaje dwukrotnie więcej stolców niż zazwyczaj. Mogą mieć one zmieniony charakter (być wodniste lub półpłynne) i zawierać krew, śluz lub ropę. W przypadku dzieci karmionych sztucznie biegunkę rozpoznaje się, gdy dziecko oddaje 3 lub więcej luźnych lub wodnistych stolców w ciągu 24 h.

Ta zasada nie dotyczy dzieci karmionych piersią, ponieważ mogą one oddawać kilka lub nawet kilkanaście luźnych stolców na dobę. W tym przypadku biegunkę rozpoznajemy, gdy dziecko oddaje dużo więcej stolców niż zazwyczaj.
Biegunka, to stan, który może się przerodzić w ciężką chorobę, a im dziecko jest młodsze, tym jest ona bardziej niebezpieczna, ponieważ mniejsze dziecko łatwiej się odwadnia.


Jak zapobiegać odwodnieniu przy biegunce?


1. Nawadnianie doustne - najlepiej nadają się do tego płyny nawadniające, które można dostać w aptece. Zawierają one sód, potas, glukozę, co pozwoli na szybkie uzupełnienie utraconych elektrolitów. Przy podawaniu takich płynów należy stosować się do instrukcji producenta. Popularne są np. Orsalit, Gastrolit.

2. Oprócz podawania dziecku specjalnych płynów można także podawać wodę, herbatę bez cukru (najlepiej miętową, koperkową lub rumiankową), musy, bądź zupy (np. marchwiankę). Płyny powinno się podawać od chwili wystąpienia biegunki, małymi porcjami, aby nie dopuścić do odwodnienia. Dziecko powinno pić bez ograniczeń, a dodatkowo po każdym luźnym stolcu powinno otrzymać od 50-100 ml płynów dodatkowo.

3. W przypadku silnej biegunki, wymiotów, bólu brzucha warto skontaktować się z lekarzem, który w razie potrzeby skieruje do szpitala, rozpocznie leczenie i nawadnianie dożylne.


Żywienie dziecka z biegunką


Dziecko, które cierpi z powodu biegunki, powinno otrzymywać takie same pożywienie, jakie było stosowane przed biegunką. Nie należy dziecka głodzić. Jeżeli dziecko jest karmione naturalnie, to oprócz nawadniania należy kontynuować karmienie przez cały okres trwania biegunki.

Natomiast u niemowlęcia karmionego sztucznie oprócz nawadniania należy kontynuować karmienie, co trzy godziny.
Wyjątkiem są pierwsze cztery godziny u dziecka odwodnionego. Wtedy stosuje się samo nawadnianie, a dopiero po uzupełnieniu niedoborów wody i elektrolitów można powrócić do żywienia sprzed biegunki.
U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania innych niż do tej pory mieszanek bądź rozcieńczania mleka.

U starszych dzieci można zastosować dietę lekkostrawną.
W czasie biegunki najlepiej podawać gotowany ryż, kleik ryżowy, sucharki, gotowaną, startą marchewkę czy marchwiankę. Można również zaserwować pieczone jabłko. Takie posiłki nie obciążą już chorego układu pokarmowego.

Nie należy podawać produktów smażonych, ostrych, ciężkostrawnych. Zalecam także unikanie chleba i produktów zawierających gluten, ponieważ może on dodatkowo podrażniać jelita. Nie podajemy również soków owocowych, napojów gazowanych czy coli. Takie produkty zawierają dużą ilość cukru, co może być przyczyną zwiększenia biegunki.


Przykładowe posiłki, które można zaserwować dziecku z biegunką


Kleik ryżowy:

  • Ryż w torebkach
  • 1 litr wody
  • Sól
  • Masło

Ryż w torebkach wsypać do garnka i zalać wodą (100 g ryżu na litr wody). Po ugotowaniu ryżu należy maksymalnie zmniejszyć ogień, a następnie gotować jeszcze przez godzinę. W trakcie gotowania należy mieszać ryż.
Przed podaniem można kleik delikatnie posolić lub dodać masła i wymieszać.

Marchwianka:

  • 50 dag oczyszczonej marchewki
  • 1 litr wody
  • Sól

Oczyszczoną marchew należy pokroić, gotować przez godzinę z dodatkiem soli, a następnie zmiksować. Zagotować, schłodzić i podawać dziecku do picia (do smaku można dodać glukozę).


Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?


W takim wypadku nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, można zaproponować mu rzeczy lekkostrawne.
Należy jednak pilnować, aby dziecko piło płyny, co zapobiega odwodnieniu. Można podać zupę lub inny zmiksowany posiłek.
Dziecko o wiele chętniej zje bardzo małe porcje, ale podawane często (nawet 6-7 maleńkich porcji) niż duże, ale podawane rzadko.
Tutaj można podawać, to co dziecko lubi np. chrupki kukurydziane, puree z bananów. Jednak jeżeli dziecko przez dłuższy czas odmawia jedzenia (zazwyczaj jest to jedna doba), a dodatkowo nie pije i jest odwodniona należy udać się do lekarza.

Wybrane dla Ciebie