TRYB JASNY/CIEMNY

Korzyści zdrowotne z posiadania psa


Od wielu lat mówimy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.
Jednak niewiele osób wie, że posiadanie czworonoga wiąże się również z wieloma korzyściami zdrowotnymi.
W dzisiejszym artykule opowiem o tym w jaki sposób pies w domu może wpłynąć na dobry stan naszego zdrowia.Po pierwsze: psy łagodzą stres i zmniejszają ryzyko depresji


W ostatnich miesiącach stres stał się naszym nieodłącznym towarzyszem. Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 sprawiła, że musieliśmy całkowicie pozmieniać nasze plany i priorytety. Jak wiadomo długotrwały stres nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.
Według badań naukowych psy mogą być świetnym "odstesowaczem". Podczas przytulania psa wydziela się kilka hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie: oksytocyna (hormon miłości), endorfiny (hormony szczęścia) oraz dopamina. Jednocześnie spada poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu).
To wszystko sprawia, że posiadanie psa poprawia nasze samopoczucie psychiczne.Po drugie: psy "zmuszają nas" do aktywności fizycznej


Nie da się ukryć: psy wymagają codziennych spacerów niezależnie od pogody. Czasami nawet kilka razy dziennie. Nawet jeśli za oknem leje deszcz, a nam nie chce się wychodzić, to i tak zostaniemy zmuszeni do wyjścia na spacer przez naszego psa. Dodatkowo większość psów bardzo lubi biegać i wymaga długich przechadzek. Dzięki temu my niejako automatycznie jesteśmy aktywni fizycznie (spacer też jest świetnym rodzajem aktywności) i w ten sposób dbamy o dobry stan swojego zdrowia.


Po trzecie: psy zapobiegają chorobom układu krążenia


Dzięki regularnym spacerom, a także zmniejszaniu poziomu stresu psy mogą zapobiegać chorobom układu krążenia takim jak: zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zwiększony poziom złego cholesterolu czy niedotlenienie serca.
Badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazało, że u osób, które posiadały psa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia było o 12% mniejsze niż u osób, które go nie posiadały.Po czwarte: dzięki temu, że mamy psa poznajemy innych ludzi


Jak często zdarza się, że gdy jesteśmy na spacerze z psiakiem podchodzą do nas ludzie i mówią "jaki ładny piesek"? Bardzo często też jeden pies zapoznaje się z drugim i po chwili zaczynają się wspólnie bawić. To dobra okazaja, aby poznać inne osoby i zawiązać nowe przyjaźnie.


Po piąte: u dzieci wychowujących się razem z psem występuje mniejsze ryzyko alergii i astmy


Spowodowane jest to tym, że dziecko od samego początku nabiera odporności. Dodatkowo według badań naukowych dziecko mieszkające z psem opuszcza o wiele mniej zajęć szkolnych niż jego rówieśnik nie posiadający czworonoga.


Jak widać nasze psy mają wiele właściwości zdrowotnych, a przy tym są najwierniejszymi przyjaciółmi, którzy kochają nas bez względu na wszystko.
Mam nadzieję, że tym artykułem przekonałam kogoś z Was do posiadania psa.

Na zdjęciu jest moja "wyżlica" o imieniu Perła.

Wybrane dla Ciebie